OSNOVE PROGRAMIRANJA
Programiranje je jedna od retkih ljudskih delatnosti koja aktivira obe moždane hemisfere (levu racionalnu i desnu kreativnu). Bavljenje programiranjem kod dece podstiče i razvija logiku, kao i sticanje veština u višedimenzionalnom i algoritamskom razmišljanju. Sem podsticanja logičkog razmišljanja, nastava programiranja omogućava deci da steknu nove veštine koje će upotrebljavati u toku kako svog osnovnog tako i daljeg školovanja, a nekima će i omogućiti da prepoznaju svoje dalje zanimanje.
Kroz tehnike programiranja deca usvajaju veštine kroz učenje programskog jezika Scratch. U toku savladavanja ovog programskog jezika stiču osnovna znanja iz samog programiranja, usvajajući osnovne pojmove koji su univerzalni i koriste se u svim programskim jezicima koji se trenutno koriste u razvijanju kako aplikativnog softvera tako i popularnih igara (grananja, petlje, promenljive, funkcije, stringove, liste…)
U toku savladavanja ovih veština programiranja kroz programski jezik Scratch, kao osnovni način sticanja znanja koristimo razvijanje softvera (igrica), kroz koje postepeno uvodimo decu u sve komplikovanije programske zadatke.
Vredno je napomenuti da se programski jezik Skreč, razvijen na poznatom MIT univerzitetu u Kembridžu, nalazi na svetskoj listi najpopularnijih programskih jezika i to rame uz rame sa jezicima kao sto su: Python, C++, Java i drugi. Deca ga koriste u 5. razredu osnovne škole a znanja koja steknu koriste i kroz druge programske jezike u daljem školovanju.